podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Komory - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Komory - wiza, ambasady, przepisy

Moroni     
komory
Komory - podróże na KomoryKomory - mapa krajuKomory - spis artykułów i galeriiKomory - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeKomory - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaKomory - szczepienia, zdrowie, poradyKomory - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROKomory - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOKomory - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy muszą mieć wizę i paszport ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego zakończenia pobytu (Komory obejmują 3 wyspy: Wielki Komor, Anjouan, Mohéli; wyspa Majotta jest terytorium zamorskim Francji). 14-dniową wizę pobytową można uzyskać w nielicznych przedstawicielstwach dyplomatyczno­konsularnych Komorów (Bruksela, Kolonia, Paryż, Nairobi, Kair). Po przyjeździe, na lotnisku (Hahaya-Moroni) i w porcie Moroni, a na wyspie Anjouan – w porcie Mutsamudu, można otrzymać wizę tranzytową, ważną od 24 godzin do 5 dni. Niezbędne są 2 zdjęcia. Jeżeli planowany jest dłuższy pobyt, należy następnie odwiedzić siedzibę służb imigracyjnych w Moroni w celu uzyskania odpowiedniej wizy. Otrzymanie wizy ważnej dłużej niż 2 tygodnie wymaga uzasadnienia takiego czasu pobytu i przedstawienia jego planu. Warunkiem wjazdu na Komory jest okazanie biletu powrotnego lub środków finansowych na jego wykupienie, a także na pobyt. Minimalna kwota na dzień nie jest określona. Czeki podróżne realizuje tylko Banque Internationale des Comores – BIC (afiliowany przy banku BNP Paribas).
Informacje dla kierowców
Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, którym cudzoziemiec może się posługiwać przez 3 miesiące.
Podróżowanie po kraju
Ograniczeń w zasadzie nie ma (z wyjątkiem rezerwatów przyrody, a także oznaczonych obszarów wojskowych). Niezwykle słaba jest baza hotelowa i restauracyjna, również w stolicy kraju – Moroni. Informacji turystycznej można zasięgać w Ministerstwie Transportu i Turystyki (tel. 00269 744 280, faks: 00269 744 241, e-mail: dg.tourisme@comorestelecom.km).
Przepisy celne
Można wwieźć i wywieźć dowolną kwotę pieniędzy. Cudzoziemcy mogą wwieźć bez zgłaszania służbom celnym 200 szt. papierosów, 2 l wina, 2 butelki whisky, 1 l wódki, 50 ml perfum. Wywożenie muszli i wyrobów koralowych jest nielegalne.
Bezpieczeństwo
Nie notuje się większych zakłóceń porządku publicznego ani aktów terroru. Sytuacja – po kilku latach niepokojów – jest względnie stabilna. Nie wyklucza się jednak wzrostu napięcia na tle zaplanowanych na maj 2010 roku wyborów.

Realne jest niebezpieczeństwo cyklonów (od stycznia do kwietnia) oraz trzęsień ziemi i erupcji wulkanu Karthala na Wielkim Komorze. Należy unikać przemieszczania się między wyspami w prymitywnych, często przeładowanych łodziach. Dokuczliwe są częste przerwy w dostawie prądu. Paszport warto zdeponować w bezpiecznym sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jego fotokopię. Należy uważać na złodziei kieszonkowych, unikać samotnych spacerów w nocy.
Przydatne informacje
• Wymieniając franki komoryjskie (KMF) na walutę obcą, należy zachować kwit. Wymiany pieniędzy można dokonać w hotelach albo w miejscowych bankach.

• Na wyspie Mohéli nie ma banków. Nie funkcjonuje nielegalny rynek walutowy.

• Znajomość języka francuskiego jest powszechna. W hotelach można się porozumieć również po angielsku.

• Piątki i niedziele są na Komorach dniami wolnymi od pracy.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Dar es Salaam (Tanzania) akredytowany jest również na Komorach.